Martin Vídenský & Radek Vohlídka (ukázky z tvorby)

19.06.2023

Martin Vídenský (* 1970) a Radek Vohlídka (* 1972), dva rutinovaní básníci z Východních Čech, mají nesmazatelnou zásluhu na znamenité úrovni sborníku 7 x 7 poetických zastavení (Tofana, 2022). Každý píše úplně jinak, ale jedno jim je společné: chytlavý, rafinovaný verbální minimalismus postavený na mimořádné schopnosti vyjádřit několika málo slovy silná, hluboká sdělení... ale také přenést na čtenáře niternou náladu tak intenzivně, že se v ní přímo koupe.

Martin s Radkem ovšem nejsou pouze vytříbení literáti, jsou to dva moc fajn chlapi a skvělí parťáci (třeba na Malém růžku v Hradci :), kteří nikdy nezkazí žádnou legraci - prostě spolehliví kamarádi. Kdybych někdy visel ve skalách na laně, chci, aby mě dole jistili právě oni...


Martin Vídenský vystudoval železniční průmyslovku a na dráze už zůstal: pracuje jako vlakvedoucí. Kromě cestování po kolejích holduje ve volném čase jízdě na silniční koloběžce. Dosud vydal celkem šest básnických sbírek: Ozvěny ticha; Slza na ciferníku; Písky, hrady, zříceniny; Potichu i nahlas; Uzavřená kapitola a Vykročení ze stínu. Přispívá též do časopisů, sborníků a almanachů. Jeho verše byly také přeloženy do polštiny a vyšly ve Varšavě v básnické antologii Letni expres poetycki. Martin Vídenský je členem Střediska východočeských spisovatelů, kde vede oblast Orlicko. Autorem ilustrací k jeho básním ve sborníku 7 x 7 poetických zastavení je Petr Pulc.


Radek Vohlídka se narodil a stále žije v Hradci Králové. Ženatý, otec tří dětí. Je členem Střediska východočeských spisovatelů. Podniká v odvětví poezii poněkud vzdáleném: je majitelem realitní kanceláře. Zároveň však působí v hradecké katedrále coby akolyta. Sám sebe nazývá introvertním extrovertem a romantickým melancholikem. Jeho básně byly otištěny v antologiích Literáti na trati; Ohlédni se, nezkameníš a Poezie 2023 - Řeky slov. V roce 2020 vydal svoji první básnickou sbírku Cesta k sobě, na niž o tři léta později navázal sbírkou V náručí. Autorkou ilustrací k jeho básním ve sborníku 7 x 7 poetických zastavení je Iva de Cleve.

Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky